Raseinių specialioji mokykla šiais mokslo metais ypatingą dėmesį skiria etnokultūrinei veiklai. Panaudojant protėvių amatų, tautosakos, papročių ir tradicijų lobynus per įvairias projektines, patyrimines, kultūrines, kūrybines veiklas, siekiama skatinti ypatingų vaikų asmeninį augimą. Tuo tikslu spalio pirmoje pusėje organizuotas projektas „Tarptautinė etnokultūrinė savaitė“, kurio veiklas su Raseinių specialiosios mokyklos mokiniais įgyvendino 16-kos mokinių ir mokytojų grupė iš Raikkülos specialiosios mokyklos (Estija). Pavasarį etnokultūrinėse dienose Estijoje viešėję mokyklos mokiniai džiaugėsi galėję priimti atsakomajam vizitui mokyklos draugus iš Estijos.
Projekto dalyviai savo gebėjimus galėjo išreikšti kūrybinėje gintaro edukacijoje „Jūratė ir Kastytis“ Raudondvario dvaro Menų fabrike, po to keliaudami susipažino su Nemuno Lietuva, aplankydami Seredžiaus (Palemono), Veliuonos piliakalnius, Raudonės ir Panemunės (Vytėnų) pilis. Daug teigiamų emocijų padovanojo edukacija su Raseinių rajono kultūros centro Nemakščiuose kultūrinių renginių organizatore Lina Andruliene. Projekto dalyviai, padedami profesionalios edukatorės, pasigamino unikalius padėklus iš epoksidinės dervos.
Vakarinė programa buvo gausi mokyklos mokinių ir svečių draugystės žaidimais, mokytojos Dianos Pečiulienės išradingai vedamomis linksmosiomis sportinėmis veiklomis, mokytojos Vilmos Vedauskienės organizuota liaudiška vakarone, kur mokėsi lietuviškų žaidimų ir ratelių, išbandė archajišką gintaro dulkių ir ugnies ceremoniją.
Pagrindinę projekto etnografinę dieną „Čiūto tūto“ visa mokykla šurmuliavo praeities dvasia: tautiniai raštai nugulė ant senovinių skrynių, atgijo mediniai margaspalviai Lietuvos giesmininkai, veldami muilo veltinius, vaikai miklino rankeles, su lietuviškos virtuvės ypatumais susipažino savarankiškai gamindami „Tinginį“, klasėse skanaudami lietuviškų valgių. Kūrybinėms veikloms vadovavo mokytojai: Judita Olechnavičienė, Laimutė Jurevičienė, Vaida Kavaliauskienė, Donatas Stoškus, Aida Rutkauskienė. Šventiniame koncerte nepakartojamus numerius pristatė mokyklos mokiniai ir svečiai iš Raikkülos specialiosios mokyklos. Visus sužavėjo Raseinių rajono kultūros centro tradicinės instrumentinės muzikos ansamblio „Dubysa“ vadovo Dainiaus Maslausko meistriškumas grojant bandonija ir armonika. Tikru geros nuotaikos užtaisu tapo bendrai atlikti kūriniai: folkšoko stiliumi sudainuota daina apie „Kuldi buldi, avinėli“ ir linksmasis šokis su virtuviniais „instrumentais“ (šaukštais, puodais, samčiais, dubenimis).
Kitą dieną svečiai iš Estijos Raseinių krašto istorijos muziejuje, padedami dailininkės- muziejininkės Gintarės Norkienės, pasigamino lietuviškus aitvarus, lydimi muziejininkių Linos Vapsevičienės ir Loretos Kordušienės, apžiūrėjo muziejaus ekspozicijas, išbandė kai kurias virtualias programas. Grįždami iš muziejaus, susipažino su Raseinių miesto lankytinomis vietomis bei įtraukiosios kultūros įgyvendinimo mūsų krašte geraisiais pavyzdžiais, aplankydami VšĮ Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centro socialines dirbtuves.
Paskutinę dieną svečius iš Estijos ir mokyklos bendruomenę Raseinių specialiosios mokyklos teatro studija „Šypsena“ pakvietė į premjerinį spektaklį „Iš širdies į širdį“. Refleksijos metu išsakyta mintis – tęsti tarptautinį bendradarbiavimą per etnokultūrinę veiklą – jau kitų metų vasarą, tikimės, virs tarptautine vasaros stovykla.
Komentarai